Jak si vybrat klimatizaci

Klimatizace jsou dnes již moderním doplňkem celého interiéru určené pro chlazení ale i topení, takže mnoho zákazníků se rozhoduje nejen podle ceny a výkonu, ale také dle vzhledu a modelu vnitřní jednotky. Hodně lidí zná standardní nástěnné klimatizační jednotky v bílém provedení umístěné na zdi. Tyto jednotky bývají nepoužívanější a také cenově dostupnější.
Dnes výrobci i v kategorii levnějších značek na trhu, mají ve své nabídce designově zajímavé modely určené především pro použití v domácnostech nebo i reprezentativních prostorách. Náročnější zákazníci si mohou vybírat z širokého sortimentu značkových klimatizací různých výrobců Sinclair, Hisense, Panasonic, Toshiba, Mitsubishi které známe.

Jednotky umisťované na stěnu místnosti se nazývají nástěnné. Můžete také sáhnout po kazetové jednotce, která se umísťuje do stropního podhledu. Další alternativou může být parapetně-podstropní jednotka, tyto jsou ovšem trochu draží než nástěnné jednotky, jsou ale vhodné do nízkých podkrovních prostor kde není možnost umístění klimatizace na zdi.

Výkon je základní parametr při výběru klimatizační jednotky. Čím je větší místnost, kterou potřebuji chladit nebo vytápět, tím samozřejmě musí být větší výkon klimatizační sestavy. Jako příklad si můžeme vzít běžný pokoj o délce 6 metrů, šířce 3,5 metru a výšce stropu je 2,5 metru. Objem místnosti je 52,5m3 a vhodnou volbou je klimatizace o výkonu chlazení 2,5kW.


Pokud má ovšem nemovitost specifické teplotní podmínky, plochou pultovou střechu, velká okna kam navíc větší část dne svítí slunce, nebo jde o podkroví či je zde instalováno více elektrických spotřebičů s velkým tepelným výkonem (např. plazmová televize, lednice, vařiče, počítače atd.), je potřebné výkon klimatizace ještě navýšit. Všechny tyto aspekty musí být pro posouzení vhodného výkonu jednotky brány v úvahu.Pro potřebný výkon je možné zvolit vhodný typ jednotky v každé produktové linii od jednotlivých výrobců. Jako orientační vodítko vám poslouží naše webové stránky, kde u jednotlivých typů klimatizací uvádíme i doporučenou maximální „kubaturu“ místnosti. Odborné posouzení prostoru, navržení dostatečného výkonu a umístění jednotek vám připraví náš technik nejlépe na místě.

Pro provoz klimatizace je samozřejmě zapotřebí elektrická energie a již při pořizování je vhodné zvažovat náklady na provoz. Jednoduše se dá říci, že čím lacinější klimatizace, tím má větší spotřebu elektrické energie a je hlučnější. U jednotlivých typů klimatizací většina výrobců uvádí zařazení do energetické třídy A+ a vyšší. Dnešní klimatizace pracují v podstatě na principu tepelného čerpadla, také umožňující i topení. Při výběru vhodné klimatizace je tedy dobré zvážit, kde budete klimatizaci používat a hlavně jak často ji budete používat. Pokud hledáte klimatizaci do obývacího pokoje a budete ji používat tři měsíce přes léto jen několik hodin denně, tak se vám investice do úsporné klimatizace bude vracet poměrně dlouho. Máte-li kancelář v podkroví, kde je přes léto vedro a v zimě chladno, trávíte v kanceláři 10 hodin denně, tak zvažte pořízení klimatizace vyšší řady. Přes léto vám bude 10 hodin denně klimatizace chladit a v zimě ji můžete použít jako tepelné čerpadlo k topení. Tato investice se vám v nižší spotřebě elektrické energie vrátí. Elektrická energie je spotřebovávána především na pohon kompresu venkovní jednotky. Vnitřní jednotka spotřebovává energie minimum. Činnost kompresoru by se dala připodobnit k činnosti ledničky a to i výkonově. Udávaný příkon v technických parametrech je hodnotou maximální, ale není jednotkou odebírán trvale. Výkon kompresoru je automaticky upravován dle nastaveného teplotního komfortu. Čím nižší je rozdíl venkovní a vnitřní teploty, tím i klesá i spotřeba energie. Laicky lze říci, že na nejvyšší výkon a tím i nejvyšší udávanou spotřebu, běží kompresor pouze v období tropických veder. V období běžného léta standardně postačuje střední výkon kompresoru a tudíž i spotřeba je nižší. Výkon kompresoru si jednotka řídí dle potřeby. Když má chladící okruh dostatečně „nachlazeno“, výkon kompresu se sníží. Zjednodušeně řečeno, v porovnání s topením plynovým kotlem jsou náklady na topení pomocí klimatizace (tedy tepelným čerpadlem) obecně až o 50% nižší. Stejně tak je nesrovnatelný rozdíl mezi vytápěním přímotopy (tedy přímo el.energií) a tepelným čerpadlem, které v tomto případě má obecně náklady nižší až o 70%. Tady je nutno zdůraznit fakt, že byť oba zdroje využívají elektřinu, tak jde o topení na zcela jiném fyzikálním principu. Kolik tedy zaplatíte za chlazení/topení s klimatizací
 • cena za kWh elektrické energie je při běžném tarifu aktuálně 7,15 Kč
 • příkon nejčastěji námi prodávaných klimatizací je cca 0,40 - 0,75 kW
 • cena za hodinu chlazení/topení je tak cca 5,40 Kč
 • při běžném chlazení 4 h/denně po dobu 1 horkého letního měsíce tak zaplatíte cca 648 Kč
 • při běžném topení 10 h/denně po dobu 1 chladného zimního měsíce tak zaplatíte cca 1 620 Kč

Klimatizace se skládá ze dvou hlavních dílů. Vnitřní jednotky, která je umístěna v interiéru a venkovní jednotky, která je umístěna mimo objekt. Srdce celého systému je kompresor, který se nachází ve venkovní jednotce.

Vnitřní a venkovní jednotka je propojena měděnými rozvody, ve kterých proudí chladící kapalina, dále pak napájecím a komunikačním kabelem. Vnitřní jednotka je zpravidla umístěna výše na zdi a je ovládána dálkovým ovladačem.

Když je potřeba klimatizovat více místností je vhodnější pořídit tzv. multisplitovou soustavu. To znamená, že máte klimatizaci rozvedenou např. do pěti místností a máte jednu venkovní jednotku. Přitom každá vnitřní jednotka může být jiná, např. v zasedací místnosti kazetová, ve dvou kancelářích běžná nástěnná jednotka, u ředitele luxusní nástěnná jednotka a v místnosti zasedačky podstropní jednotka velkého výkonu.

Vnitřní jednotku je vhodné umístit tak, aby ochlazovaný vzduch mohl bez překážek proudit po místnosti. Přitom by chladný vzduch neměl přímo foukat na osoby v místnosti, případně do lůžka. Venkovní jednotka se umísťuje dle možností a požadavků majitele nebo provozovatele budovy, tak aby co nejméně narušovala její vzhled. Běžně se venkovní jednotky umísťují na L-konzole, které se připevňují na zateplené fasádě domu, mohou být na balkóně, na střeše nebo i na zemi (nutný podstavec), případně je možné umístění do sklepních větraných prostor. Při návrhu umístění venkovní jednotky se musí počítat s její vyšší hmotností. U výkonných klimatizací to může být i přes 100 kg. Není vhodné umisťovat vnitřní a venkovní jednotku příliš daleko od sebe. Nejvhodnější je vzdálenost do 5 metrů. Samozřejmě technicky není problém propojit jednotky od sebe vzdálené např. 30 metrů, ale výrazně se zvyšují náklady na montáž a výrobci také udávají omezenou max. vzdálenost a převýšení k venkovním jednotkám dle jednotlivých modelů. Vnitřní jednotka je s venkovní jednotkou propojena měděným tlakovým potrubím. Tyto rozvody musí být dobře izolovány, aby nedocházelo k zbytečným tepelným ztrátám a kondenzaci vody na povrchu. Součástí rozvodů je napájecí a komunikační kabel. Případně hadička pro odvod kondenzátu z vnitřní jednotky.
Při chlazení vzniká ve vnitřní jednotce vodní kondenzát, který musí být odváděn. V ideálním případě je odvod zajišťován samospádem. Zpravidla u složitějších instalací samospád nelze použít a do systému musí být umístěno čerpadlo, které kondenzovanou vodu odvádí. Hadička na odvod kondenzátu může být svedena do odpadu, dešťového svodu nebo po plášti budovy. Záleží vždy na konkrétních podmínkách a požadavcích zákazníka.V novostavbách je vhodné s odvodem kondenzátu počítat již při návrhu odpadů. Vhodným řešením je svod do sifonu speciálně určeného pro klimatizace.
Dneska naprostá většina moderních klimatizačních jednotek umožňuje kromě chlazení i topení. Klimatizace je vlastně tepelné čerpadlo naruby. Díky možnosti topení se v našich zeměpisných šířkách stává z klimatizace univerzální přístroj použitelný po celý rok. V létě použijete klimatizaci k chlazení. Na jaře či na podzim si můžete přitopit, např. když už není právě teplé počasí a centrální vytápění ještě (nebo už) není v provozu, případně spuštění plynového kotle a vytopení celé soustavy je příliš nákladné.

Klimatizaci lze v mnoha případech použít i jako hlavní zdroj tepla, i když vzhledem k některým možným omezením, ne jediný. Podstatným technickým parametrem při použití klimatizace na topení je nejnižší venkovní provozní teplota. Většina modelů udává hodnoty v relacích -7°C až -15°C, existují však i jednotky pro provozní teplotu až do -25°C. Tato hodnota je nejnižší teplota, za které klimatizace dosahuje udávaného výkonu. Při nižší teplotě sice systém dále funguje, ale dochází ke snížení tepelného výkonu a zvýšení příkonu, tudíž spotřeby.

Klimatizace totiž využívá k tvorbě tepla zcela jiného fyzikálního principu než např. přímotop. Paradoxně je dokonce při topení klimatizace úspornější než při chlazení. Při topení má tedy klimatizace vyšší účinnost a nižší spotřebu.
Moderní klimatizace jsou vybaveny řadou funkcí a záleží jen na vás, které funkce budete chtít využívat. Hlavní jsou „TOPENÍ, CHLAZENÍ, ODVLHČOVÁNÍ, VENTILÁTOR". Pro další příklad se můžeme podívat na některé funkce klimatizací Hisense. V předchozí kapitole jsme uváděli příklad topení a využití časovače. Díky časovači můžete naprogramovat požadovanou teplotu a po příchodu do své kanceláře, již máte požadovaných 22°C. Další užitečnou funkcí je autorestart, kdy se vám jednotka po výpadku proudu vrátí do původního nastavení. Funkce sleep vám při spánku sníží teplotu (při topení) nebo zvýší teplotu (při chlazení) a tím snižuje provozní náklady. Nastavitelné lamely umožňují usměrnit vyfukovaný vzduch požadovaným směrem a funkce swing mění pravidelně nastavení lamel a umožňuje stejnoměrné ochlazování vzduchu v celé místnosti. Výbava WiFi je již skoro samozřejmostí… Alergiky jistě zaujme, že některé klimatizace jsou vybaveny absorpčními filtry, které zachycují prach, tabákový dým, mikroskopické viry a bakterie. Někteří výrobci nabízí celou řadu různých filtrů a jsou vhodné do zdravotnických zařízení, pro rodiny alergiků či do místností s vyšším pohybem osob, čekáren. Toto je pouze část z výčtu funkcí. Funkce a vybavení jednotlivých klimatizačních jednotek se liší a podrobnosti zjistíte na našem webu u jednotlivých modelů nebo u našeho technika.
Stejně jako v jiných oborech je i v segmentu klimatizací řada různých produktů a firem, které je prodávají a instalují. Při volbě klimatizace si můžete vybrat z produktů známých světových značek, ale setkáte se i s výrobky, jejichž značky vám nebudou povědomé. Není žádný důvod se domnívat, že pro vás neznámé značky jsou snad méně kvalitní. Pokud máte pochybnosti o nabízené značce, poptejte se svého prodejce kdo tuto značku dováží, jak je to velká firma, jestli má všechny klimatizace skladem, jak je zajištěn servis, případně náhradní díly, kdo klimatizace montuje, kolik má montážní firma zkušeností atd.

Pro manipulaci s chladivy musí být firmě uděleno povolení Ministerstva pro životní prostředí. Což znamená, že instalaci, zprovoznění a servis klimatizace musí provádět firma vlastnící potřebná oprávnění. Proto pečlivě dbejte na výběr dodavatele, ne všechny montážní firmy totiž toto oprávnění vlastní.
Co všechno má vliv na cenu klimatizace? Samozřejmě je to samotný produkt a jeho umístění na trhu. Nedílným aspektem koupě klimatizace je montáž. Montáž klimatizace by měla vždy provádět odborná firma, která disponuje potřebnými znalostmi, technickým vybavením a v neposlední řadě potřebnými oprávněními. Tato firma pak přebírá záruku za funkčnost dodaného systému a za odvedenou práci. Pokud totiž na e-shopu koupíte nejlacinější klimatizaci a najdete nejlacinější montážní firmu, ušetříte možná nějaké finance, ale riskujete řadu komplikací. Zjišťování odpovědi na otázku „kdo za to může, že to nefunguje“ je pak poněkud zapeklité a právníci stojí dost peněz.

Od solidní montážní firmy očekávejte, že používá kvalitní instalační materiál, je vybavena profesionálním nářadím, personál je pravidelně školen dodavateli klimatizací, po montáži po sobě uklidí, předvedou a vysvětlí vám instalovaný výrobek. Je samozřejmě jen na vás, kolik za takovou službu jste ochotni utratit.
Nejlépe je poptat se v okolí známých co už mají zkušenost z firmou na montáž, dobré doporučení je základ. Další možnost je na internetu najít dodavatele, napíšete klíčové slovo a hledáte. Případně jsou možnosti najít vhodného dodavatele formou poptávky na různých elektronických tržištích. Doporučuji místní firmy s historií a kanceláří, různé e-shopy a internetoví prodejci vám jen zboží prodají ale servis, opravy a montáž nedělají...

Servis klimatizací

Cena prací za servisní prohlídky pro rok 2024

Servisní prohlídka split sestavy (1+1)  1 200,- Kč
Servis prohlídka multisplit systémů (2+1)  1 800,- Kč
Servis prohlídka multisplit systémů (3+1)  2 300,- Kč
Při větším počtu jednotek se cena stanoví individuálně dle počtu jednotek a časové náročnosti servisní činnosti, pro nové klienty a klimatizace silně znečištěné se cena upraví na místě.
Cestovné účtujeme individuálně dle dohody.
Jiná cena je pro naše montáže a smluvní zákazníky na „Servisní smlouvu“.
Ostatní ceny servisů a oprav jsou dle dohody, nejsme plátci DPH.

Proč si pravidelně servisovat klimatizace

Důvody proč servisovat?
 1. Pravidelná údržba systému prodlouží jeho životnost.
 2. Neservisovaní vede ke snížení výkonu soustavy, jehož následkem je zvýšení spotřeby energií.
 3. Nevyčištěním filtračních mřížek a zvyšuje se hlučnost a razantně snižuje účinnost
 4. Proběhne odborná kontrola celé soustavy.
 5. Vyčištění filtrů, hadiček a potrubí – bakterie, plísně a jiní mikrobi usazující se na výparníku klimatizace jsou zdrojem pachů, alergických reakcí a šíření nemocí.
 6. Pokud neprovádíte servisní údržbu pravidelně, dochází k dlouhodobému přehřívání kompresoru a elektrických spojů, tato klimatizace je pak neopravitelná z důvodu vysokých cen náhradních dílů a práce. Cena opravy pak převyšuje nákup nového systému.
Prohlídky se provádějí většinou před nebo po sezóně, a to na jaře nebo podzim. Pokud je využívána klimatizace celoročně, doporučujme provedení údržby dvakrát ročně. Taktéž v případě, kdy je klimatizace provozována v náročnějších či extrémních podmínkách, např. zvýšená prašnost udělejte prohlídku i několikrát ročně.

Prohlídku i jakékoliv jiné zásahy na systému by měla provádět specializovaná odborná firma evidovaná v registru Ministerstva životního prostředí jako držitel certifikátu pro nakládání s fluorovanými plyny. Neodborný zásah může naopak klimatizaci poškodit nebo snížit její životnost.

Servisní prohlídka zahrnuje tyto úkony:
 • zjištění stavu vzduchových filtrů, včetně vyčištění – desinfekce
 • kontrola těsnosti zařízení
 • kontrola funkce programů (chlazení, topení, odvlhčování, ventilátor)
 • dle diagnostické techniky zjištění hodnoty kondenzačního a vypařovacího tlaku chladiva
 • v případě potřeby doplnění chladiva do chladícího okruhu
 • vizuální kontrola čistoty výměníků a jejich vyčištění
 • kontrola stavu baterií v dálkovém ovladači a prověření elektro zapojení celé sestavy
 • kontrola odvodu kondenzátu a jeho vývodu
 • kontrola venkovní jednotky, uchycení konzol, kontrola CU potrubí přívodu chladiva a jeho izolace.

Naše doporučení pro montáže. Jedná se o vybrané a prověřené výrobce

Hisense
Mitsubishi
Panasonic
Sinclair
Toshiba